Baza wiedzy o Wellness & Spa

Różnice między Wellness i Spa?

Przepracowanie, stres i ciągłe napięcie potrafią wyniszczyć nawet najodporniejszy organizm. Dlatego każdy powinien od czasu do czasu zadbać o relaks, wypocząć i odciąć się od trosk. W tym celu najlepiej odwiedzić kompleks Wellness i Spa. Z jakich zabiegów można korzystać w Spa? Co to jest Wellness i jak wpływa na zdrowie?

Spa a strefa Wellness — czym różnią się te pojęcia?

W Spa skorzystasz z licznych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych. Dzięki nim odprężysz się, odstresujesz i wypoczniesz. Niektóre zabiegi w strefie odnowy biologicznej wpływają pozytywnie na stan i wygląd skóry, inne pozwalają się odprężyć i pozbyć napięcia w mięśniach. Nadrzędnym celem zabiegów w Spa jest dbanie o zdrowie – także psychiczne.

Wellness to z kolei tok rozumowania, a nie przestrzeń, w której się znajdujemy. Korzystanie z zabiegów relaksacyjnych, basenów, saun, urządzeń do ćwiczeń czy leżaków również wpisują się w ten nurt. Jest on jednak dużo szerszym pojęciem i dotyczy całego stylu bycia. Możesz wziąć udział w zajęciach sportowych, np. fitness. To filozofia stworzona przede wszystkim dla odpoczynku i relaksu, której głównym celem jest to, aby żyć jak najzdrowiej.

Pojęcia Wellness i Spa świetnie się uzupełniają i często są ze sobą połączone. Korzystając z obu miejsc, zadbasz o skórę, poprawisz swoje samopoczucie oraz pozbędziesz się nagromadzonego napięcia.

Definicja Spa

Strefy Spa znajdziesz w hotelach i kurortach na całym świecie. Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak masaże czy rytuały, poprawiają samopoczucie, rozładowują napięcie i pomagają pozbyć się stresu.

Określenie Spa odnosi się do różnych zabiegów na ciało, które mają na celu polepszenie ogólnego samopoczucia. Wszystkie skojarzenia z odpoczynkiem, relaksem i odprężeniem są jak najbardziej prawidłowe. Pobyt w Spa pozwoli Ci się odprężyć, zredukować stres i zwiększyć poczucie własnej wartości.

W ramach zabiegów relaksacyjnych w Spa można skorzystać z masaży (także orientalnych), rytuałów pielęgnujących całe ciało lub twarz, manicure'u i pedicure'u.

Rozwinięcie skrótu Spa

Skrót Spa pochodzi z języka łacińskiego. Oznacza "Sanus per Aquam", czyli "zdrowy przez wodę". Używa się także rozwinięcia "Sanitas Per Aquam", co z kolei oznacza "zdrowie dzięki wodzie", sens jest jednak ten sam.

Niektórzy dopatrują się genezy dzisiejszego znaczenia słowa Spa w nazwie belgijskiego miasta. Było ono znane z uzdrowisk wodnych, a w XIV wieku stało się kurortem, który przyciągał wielu turystów.

Historia Spa

Chcąc poznać historię Spa, trzeba cofnąć się do czasów starożytnych. Wówczas kąpiele w źródłach termalnych i mineralnych były stosowane jako terapia przy leczeniu wielu schorzeniach. W kulturze greckiej i rzymskiej dużą popularnością cieszyły się termy, które można (przy pewnym uproszczeniu) porównać do dzisiejszych Spa.

W XX wieku Spa zaczęło kojarzyć się nie tylko z leczniczymi właściwościami wód termalnych i mineralnych, ale też z relaksem, wypoczynkiem i dbaniem o siebie.

Szukasz wyjątkowego miejsca na to, aby się odstresować i zregenerować? Zapraszamy do naszej strefy Wellness & Spa w Sopocie, gdzie pomożemy zapomnieć Ci o codziennych troskach i zmartwieniach. Z nami poczujesz się wyjątkowo.

Definicja Wellness

Samo słowo "Wellness" pochodzi z języka angielskiego i oznacza stan dobrego samopoczucia. Chociaż zwykle występuje razem ze Spa, ma nieco inne znaczenie. Odnosi się bowiem nie do miejsca, a do stylu życia, w którym dąży się do utrzymania równowagi oraz dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Cel jest jeden – być szczęśliwym.

Prowadzenie zdrowego trybu życia pozwoli Ci cieszyć się każdym dniem. Żyjąc zgodnie z filozofią Wellness, będziesz miał więcej energii, unikniesz przemęczenia i łatwiej poradzisz sobie ze stresem.

Na ten sposób bycia składają się trzy filary: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i korzystanie z zabiegów relaksacyjnych. Łącząc te trzy rzeczy, da się uzyskać harmonię sprzyjającą dobremu samopoczuciu.

Historia Wellness

Początków filozofii Wellness znów należy szukać w myśleniu starożytnych Greków i Rzymian. Ducha tego nurtu świetnie oddaje sentencja rzymskiego poety, Juwenalisa: "Mens sana in corpore sano", czyli "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Pierwsze idee bardziej zbliżone do dzisiejszego rozumienia tej filozofii pojawiły się w XIX wieku, kiedy to nauka i medycyna zaczęły poświęcać więcej uwagi profilaktyce i zapobieganiu chorobom, a nie tylko samemu leczeniu.

Termin Wellness został użyty po raz pierwszy w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza Halberta L. Dunna. Podchodził on do zdrowia holistycznie, a pod wspomnianym terminem rozumiał dążenie do stanu dobrego samopoczucia poprzez świadome dążenie do wieloaspektowej samorealizacji. Rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia, prawidłowym żywieniem, psychologią pozytywną i samorozwojem przyczyniły się do popularyzacji filozofii Wellness na szeroką skalę.

Nurt ten nieustannie ewoluuje, dostosowując się do nowych wyzwań i potrzeb współczesnego społeczeństwa. Jedno pozostaje jednak niezmienne: holistyczne podejście do zdrowia i dążenie do harmonii ciała, umysłu i ducha to klucz do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Korzystając z zabiegów relaksacyjnych w Spa, wpisujesz się w tę filozofię i dajesz sobie szansę na lepsze, zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Podsumowanie

Popularność Spa idzie w parze z rozwojem filozofii Wellness. Jeżeli chcesz zadbać o swoje ciało i umysł, odprężyć się i naładować baterie, ta strefa to idealne miejsce dla Ciebie. Nawet jednodniowy pobyt w Spa potrafi zdziałać cuda. Oba pojęcia, integrując zabiegi odnowy biologicznej i holistyczne podejście do zdrowia, tworzą idealne połączenie do regeneracji ciała i ducha. Korzystanie ze strefy odnowy biologicznej to idealna recepta na to, aby wypocząć od codziennego pędu — zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Zobacz również: