Masaż balijski to zabieg mający swoje źródła na indonezyjskiej wyspie Bali. Łącząc w sobie elementy tradycyjnej medycyny, refleksologii i aromaterapii, staje się prawdziwą podróżą sensoryczną. Delikatne olejki, egzotyczne dźwięki i kojąca zmysły atmosfera przeniosą nas wprost na tropikalną wyspę, zapewniając niezapomniane doznania. Ale na czym dokładnie polega ta wyjątkowa forma masażu? Jak przygotować się na swój pierwszy zabieg?
Masaż balijski wywodzi się z tradycyjnych praktyk leczniczych Bali, gdzie zdrowie postrzegane było jako równowaga między ciałem i duchem. Był stosowany zarówno w celu złagodzenia dolegliwości fizycznych, jak i poprawy samopoczucia psychicznego. Jego tajniki były przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowiąc nieodłączny element tamtejszej tradycji. Z biegiem czasu (i wraz z rozwojem turystyki), ta forma oddziaływań zyskała na popularności daleko poza granicami Indonezji. Obecnie jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych zabiegów relaksacyjnych na świecie.
Masaż balijski to połączenie wielu różnych technik masażu: głaskania, rozcierania i ugniatania. Wszystkie mają na celu usprawnienie przepływu krwi i rozluźnienie napiętych mięśni. Masażysta wykorzystuje też elementy akupresury i uciska pewne punkty na naszym ciele. Jest to związane z azjatyckimi wierzeniami o przepływie energii życiowej. Uciskanie określonych punktów na ciele ma na celu odblokować kanały energetyczne i przywrócić zaburzoną równowagę organizmu. Ważnym elementem masażu balijskiego jest również aromaterapia. Naturalne olejki są rozprowadzane na skórze, uwalniając swój zapach i korzystnie wpływając na nasze samopoczucie.
Podczas seansu nasze zmysły są pobudzane na wielu poziomach. Dotyk, zapach, a często również i dźwięk relaksacyjnej muzyki tworzą nastrój harmonii i wyciszenia. Dzięki temu zabieg nie działa jedynie na poziomie fizycznym, lecz stanowi doświadczenie angażujące umysł. Zaznajemy błogiego odprężenia i odrywamy się od codzienności, by powrócić do niej z zupełnie nową energią.
Po wejściu do strefy spa będziemy mieć chwilę na przygotowanie się do zabiegu. Na wstępie zostaniemy też poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety. Personel pozna wtedy nasz stan zdrowia i upewni się, że możemy przystąpić do masażu. Później będziemy już mieli czas na przebranie się. Po tym przejdziemy do gabinetu masażu.
Po wejściu do pomieszczenia, masażysta zachęci nas do zajęcia wygodnej pozycji i przeprowadzi seans. Charakterystyczne dla masażu balijskiego jest to, że nie zawsze wykonuje się go w leżeniu. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy częściowo odbędzie się w pozycji siedzącej lub na boku. Po prostu pozwólmy masażyście działać i odpłyńmy w marzenia, zaznając prawdziwego odprężenia.
Gdy zabieg będzie dobiegać końca, poczujemy serię delikatnych ruchów skoncentrowanych na wszystkich obszarach naszego ciała. Później będziemy mogli przyjąć pozycję embrionalną, która jeszcze bardziej pogłębi uczucie odprężenia. W gabinecie pozostaniemy jeszcze przez kilka minut, by spokojnie „powrócić do rzeczywistości”.
Przygotowanie się do masażu balijskiego nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przed zabiegiem zadbajmy o oczyszczenie ciała i zmycie makijażu – dzięki temu wykorzystane podczas masażu kosmetyki będą mogły dotrzeć w głębokie warstwy skóry. Pamiętajmy także, by zdjąć całą biżuterię i upiąć włosy. Zapewni to masażyście dostęp do każdego miejsca, a nam pełną swobodę. Warto pamiętać również o tym, aby:
Jedną z największych korzyści podczas sesji masażu jest głębokie odprężenie i rozluźnienie mięśni. Wykorzystując szeroką gamę technik, masażysta dociera do głębokich warstw mięśni i pracuje z nimi, by uwolnić nas od napięcia. Łagodzi w ten sposób bóle pleców wywołane niewłaściwą postawą ciała i bóle reumatyczne wynikające ze sztywności stawów. Masaż balijski przynosi również ulgę w napięciowych bólach głowy, migrenach i bólach karku. Dodatkowe korzyści to przede wszystkim:
Masaż balijski jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Nada się zarówno dla tych, którzy szukają głębokiej relaksacji, jak i tych chcących złagodzić konkretne dolegliwości. Poleca się go także osobom, które nie lubią zbyt mocnego nacisku – ta forma masażu jest bowiem dość łagodna. Dzięki swojej wszechstronności może być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Warto więc już na samym początku powiedzieć masażyście, na jakich partiach ciała chcemy szczególnie się skoncentrować.
Na czym polega masaż balijski i jak się do niego przygotować?
Choć masaż balijski jest bezpieczny, to istnieją pewne przeciwwskazania do skorzystania z zabiegu. Przede wszystkim nie powinien być wykonywany, gdy zmagamy się z chorobami skóry, stanami zapalnymi i aktywnymi infekcjami. W niektórych przypadkach wskazana jest natomiast konsultacja z lekarzem – powinny skorzystać z niej przyszłe mamy oraz osoby z chorobami przewlekłymi. Dodatkowe przeciwwskazania to między innymi:
Po masażu warto zadbać o to, by jego dobroczynne skutki utrzymały się jak najdłużej. Zatroszczmy się o nasze ciało, pijąc duże ilości płynów. Bezpośrednio po relaksującej sesji warto też zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków i zamienić je na coś lekkiego. Pozwólmy także naszemu ciału na odpoczynek. Po wyjściu z zabiegu nie kierujmy się prosto na siłownię – zamiast tego wybierzmy się na spokojny spacer, poczytajmy książkę lub zróbmy krótką drzemkę.
Co więcej, masaż balijski można wykonywać regularnie. Doświadczymy wtedy długoterminowych korzyści, takich jak redukcja stresu, poprawa jakości snu i przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb – dla jednych masaże to przede wszystkim relaks, a dla innych sposób na złagodzenie konkretnych dolegliwości. Ze względu na intensywność, nie zaleca się jednak przeprowadzania tego typu masażu częściej niż dwa razy w tygodniu.
Masaż balijski jest dość delikatny. W niektórych momentach może pojawić się mocniejszy ucisk (szczególnie w tych obszarach, gdzie nasze mięśnie są mocno spięte). Nie ma on jednak na celu wywołania w nas dyskomfortu. Głównym celem masażu balijskiego jest rozładowanie napięcia i złagodzenie bólu, a nie jego zaostrzenie.
Do masażu balijskiego możemy wykorzystać szeroką gamę olejków. Oprócz pięknego zapachu, zapewniają one również głębokie nawilżenie skóry. Często wykorzystuje się tutaj olejek kokosowy, różany, jaśminowy oraz olejek ze słodkich migdałów.
Masaż balijski to doskonały sposób na głęboki relaks i niezapomniane doznania. Dzięki połączeniu różnorodnych technik, podczas sesji zaznamy odprężenia i oderwiemy się od codziennych zmartwień. Aromatyczne olejki i przyjemna muzyka będą natomiast idealnym dopełnieniem sesji. Skorzystajmy z uroków tego wyjątkowego zabiegu, by zredukować stres, usunąć nadmierne napięcie mięśniowe i poczuć prawdziwą ulgę.